Jak dobrać okulary do czytania?
Wraz z procesem starzenia zmienia się także zdolność obserwacji przedmiotów blisko położonych. Proces ten dotyczy wszystkich ludzi w wieku pomiędzy 40., a 50. rokiem życia i jest wynikiem normalnych procesów fizjologicznych takich jak starzenie się soczewki oka oraz mięśni odpowiedzialnych za jego akomodację. W wyniku tych procesów dochodzi do częściowej utraty elastyczności przez wyżej wymienione elementy układu oka.
Kiedy są potrzebne okulary do czytania?
W praktyce pierwszymi objawami tych zmian jest odsuwanie na dalszą odległość czytanego tekstu, aby zapewnić sobie dobre widzenie. Jest to moment kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty w celu określenia mocy szkieł do czytania (bliży) oraz zbadania stanu wzroku, gdyż nie zawsze pogorszenie się wzroku spowodowane jest starczowzrocznością (prezbiopią). Utrata ostrego widzenia może być również wynikiem postępujących różnych chorób oczu, np. jaskry. Jednak ich szybka diagnoza może zapobiec trwałej utracie wzroku. Zaleca się przeprowadzenia badania wzroku przy każdorazowym pogorszeniu jakości widzenia lub co najmniej raz na dwa lata.
Jakie wybrać okulary do czytania
Obecnie na rynku do korekcji prezbiopii używa się okularów do czytania. Występują one w dwóch wariantach, tj. standardowych oprawach okularowych bądź w tzw. oprawkach półramkowych z charakterystycznym ich spłaszczeniem od góry. Standardowe oprawy okularowe polecane są dla osób, które spędzają dużo czasu koncentrując swoją uwagę na przedmiotach blisko położonych. Pamiętać należy, że jeżeli spojrzymy przez okulary do czytania na przedmioty odległe, to będą one rozmyte. Jeżeli potrzebujecie zerkać znad okularów, to idealnym rozwiązaniem będą okulary półramkowe, które zazwyczaj nosi się na końcu nosa. Należy pamiętać, że okulary do czytania nie są noszone przez cały dzień, a jedynie w sytuacjach kiedy potrzebujemy przeczytać coś, co znajduje się blisko nas. Narażone one będą na częste zakładane i ściąganie oraz przechowywane w kieszeni. Dlatego też wybierając odpowiedni model oprawek należy kierować się nieco odmiennymi kryteriami niż w przypadku okularów do dali. Oprawki te powinny być bardziej wytrzymałe, masywniejsze oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaleca się posiadanie dwóch par okularów do czytania - jedne w domu, a drugie w pracy, aby unikać niekomfortowych sytuacji, gdy zapomni się zabrać okulary ze sobą.
Sytuacja nieznacznie komplikuje się w przypadku osób, które już dotychczas używały okularów do dali (krótkowidzów), a obecnie będą również potrzebować okularów do czytania. Dla nich zaleca się zastosowanie szkieł dwuogniskowych lub progresywnych. Pozwalają one zrezygnować z dwóch, osobnych par okularów (do bliży i dali) i zapewniają duży komfort na co dzień. Ogólnie mówiąc górna część szkieł przeznaczona jest do patrzenia na odległe przedmioty zaś dolna na bliskie.
Kończąc należy zaznaczyć, że nie należy odkładać w czasie momentu rozpoczęcia używania okularów. Nieprawdziwe jest popularnie głoszona teoria mówiąca, że używanie okularów pogarsza wzrok. Rzeczywistość jest zupełnie odwrotna. Nieużywanie okularów powoduje nadmierne zmęczenie oczu, a tym samym zmęczenie całego organizmu.