Czyszczenie szkieł i pielęgnacja okularów korekcyjnych
Znajomość kilku podstawowych zasad dbania o okulary korekcyjne pozwoli na przedłużenie okresu ich użytkowania. Zanim jednak skupimy się na nich trzeba podkreślić fakt, że niezmiernie istotny jest sposób zakładania i zdejmowania okularów. Prawidłowo należy zawsze wykonywać te czynności dwoma rękoma. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi, a ma to wpływ na uniknięcie deformacji oprawy oraz powstawanie naprężeń w soczewkach okularowych. To z kolei prowadzi do tak często występującego wypadania śrubek z oprawek oraz trwałego wyrobienia / poluzowania się jednego z zauszników. Przy omawianiu zasad użytkowania okularów trzeba wspomnieć, że nie należy wystawiać oprawek okularowych, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, na działanie wysokiej temperatury (np. zostawiając je w upalny dzień w samochodzie), gdyż może to spowodować ich trwałe odkształcenie.
Przechowywanie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych
Kiedy nie używacie okularów korekcyjnych najlepiej jest przechowywać je w twardym etui na okulary, które stanowi doskonałą ochronę dla nich przed przypadkowymi uszkodzeniem czy zgnieceniem. Jeżeli nie macie takiego etui pod ręką trzeba pamiętać o ich właściwym odłożeniu. Należy unikać kładzenia ich bezpośrednio szkłami w dół na twardych i szorstkich podłożach, gdyż może to prowadzić do powstania zarysowań na nich. Prawidłowo odłożone okulary powinny być skierowane wygiętymi końcówkami zauszników do góry.
Płyn do czyszczenia okularów
Okulary należy czyścić specjalnymi płynami przeznaczonym do pielęgnacji soczewek okularowych oraz za pomocą mikrofazy (ściereczka wykonana z włókien poliestru idealna do czyszczenia na sucho lub mokro powierzchni wrażliwych na zarysowania lub z powłokami uszlachetniającymi np.: powłoką antyrefleksyjną - AR). Obecnie na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia różnego rodzaju szkieł okularowych. Wyróżnia się między innymi płyny dedykowane do szkieł z AR, dodatkowo chroniące przed zaparowywaniem oraz do dezynfekcji szkieł i opraw. W przypadkach bardzo mocnego zabrudzenia okularów dopuszcza się ich mycie w ciepłej wodzie z użyciem łagodnych detergentów np.: płynu do mycia naczyń. W ten sposób można usunąć z ich powierzchni brud i tłuszcz. Należy unikać wycierania soczewek okularowych papierowymi ręcznikami czy chusteczkami, gdyż mogą one zawierać drobiny, które mogą porysować szkła.
Ostatnim elementem pielęgnacji okularów jest prawidłowe postępowanie w przypadku ich uszkodzenia. Nie należy ich dalej używać ani samodzielnie naprawiać, ponieważ zastosowanie niewłaściwych materiałów może utrudnić lub wręcz uniemożliwić ich profesjonalną naprawę. Naprawę należy powierzyć profesjonaliście, który dokona wymiany uszkodzonych elementów okularów.