Okulary korekcyjne, czy soczewki kontaktowe – co używać w czasie pandemii?
Jak dbać o wzrok w czasie pandemii SARS-CoV-2?
Wprowadzone ograniczenia związane z pandemią COVID-19 wymusiły na wielu ludziach zmianę stylu pracy oraz przejście na zdalne nauczanie naszych dzieci. Zmiany te nie pozostały obojętne dla naszego wzroku. Są one związane z bardzo dużą ilością czasu spędzanego przed ekranami komputera, tabletu, czy smartfona w porównaniu do lat sprzed pandemii. Długie godziny spędzane w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem oraz przed monitorami wywołują cyfrowe zmęczenie oczu do którego charakterystycznych objawów możemy zaliczyć między innymi pocieranie oczu lub uczucie ich suchości, nieostre widzenie, jak również bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Ekspozycja naszego wzroku na światło niebieskie, które emitowane jest przez wiele urządzeń elektronicznych, nadmiernie obciąża nasz wzrok i może prowadzić do zmęczenia i podrażnienia oczu oraz ich zaczerwienienia, a w efekcie końcowym do pogorszenia ostrości widzenia. W celu zabezpieczenia naszych oczu przed negatywnym wpływem tego światła zaleca się używanie okularów korekcyjnych do komputera ze szkłami z antyrefleksem wielowarstwowym wraz z filtrem światła niebieskiego Led Control. Podkreślić należy fakt, że osoby, które nie potrzebują okularów korekcyjnych na co dzień do korekcji wad wzroku powinny również rozważyć noszenie tzw. potocznie zerówek z filtrem światła niebieskiego, czyli okularów ze szkłami bez żadnej mocy. Powłoka antyrefleksyjna Led Control znacznie eliminuje ilość światła niebieskiego docierającego do powierzchni oka, zmniejsza ilość odblasków powstających na powierzchni szkieł okularowych oraz poprawi kontrast widzenia.
Zasady pracy przed monitorem komputera
Oprócz używania okularów korekcyjnych z filtrem światła niebieskiego niezwykle ważne jest również zachowanie podstawowych zasad higieny pracy przed ekranem komputera, czy laptopa. Przede wszystkim zadbaj o właściwe ustawienie ekranu naprzeciwko siebie w odległości od 40 do 75 cm tak, aby kąt jego obserwacji wynosił w przybliżeniu od 20 do 50 stopni. Ważne jest, aby ekran monitora nie był ustawiony w świetle okna, lecz bokiem do niego. Zadbaj również o właściwe oświetlenie pomieszczenia w którym pracujesz, najlepiej światłem naturalnym. Optometryści radzą, aby w trakcie pracy stosować zasadę 3 x 20, rekomendowaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne, polegającą na robieniu przerwy w pracy co 20 minut i oderwaniem wzroku od ekranu na 20 sekund i skupieniu go na obserwacji odległego przedmiotu o co najmniej 20 stóp (6 metrów). W trakcie przerwy zaleca się dodatkowo intensywne mruganie w celu nawilżenia rogówki oka.
Czy okulary korekcyjne chronią przed zarażeniem wirusem?
Do zakażenie się wirusem COVID-19 może dojść również w niestety bardzo prosty sposób, tj. przez potarcie lub dotknięcie błon śluzowych dłonią na powierzchni, na której jest wirus. Dlatego też trzeba zwracać uwagę, aby poza swoim domem nie dotykać twarzy oraz w szczególności oczu. W dobie pandemii używanie okularów stanowi dodatkową mechaniczną barierę chroniącą przed wniknięciem wirusa tą drogą oraz powstrzymują nas samych przez mimowolnym dotykaniem oczu. W obecnej sytuacji należy zadbać o częste czyszczenie i dezynfekcję okularów korekcyjnych, szczególnie jeśli wychodziliśmy na dwór. Nie należy stosować do tego preparatów na bazie alkoholu lub acetonu, gdyż mogą uszkodzić oprawki do okularów oraz szkła korekcyjne, szczególnie te z powłoką antyrefleksyjną. Zalecane jest użycie dedykowanego sprayu do dezynfekcji okularów lub ciepłej wody z płynem do mycia naczyń / mydłem. Ważnym aspektem ochrony przed potencjalnym zakażeniem wirusem jest właściwe przechowywanie okularów w przeznaczonym do tego etui oraz unikanie kładzenia ich w przypadkowych miejscach, które mogą być skażone.
Czy noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne w dobie pandemii?
Na chwilę obecną nie ma potwierdzonych badań naukowych wskazujących, że użytkownicy soczewek kontaktowych są bardziej narażeni za zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jednakże trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezwzględne przestrzegania zasad higieny w trakcie zakładania i zdejmowania soczewek poprzez dokładne i długie mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem. Ponadto w przypadku używania pojemnika do przechowywania soczewek należy skrócić czas jego użytkowania z trzech miesięcy i wymieniać go co miesiąc. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, w tym zakażenia wirusem COVID-19, należy jak najszybciej przestać nosić soczewki kontaktowe i zastąpić je okularami korekcyjnymi. Warto jest wziąć pod uwagę zmianę soczewek na soczewki jednodniowe, gdyż nie wymagają one dodatkowej pielęgnacji.