100% satysfakcji,
nawet o 60%
NIŻSZE CENY!

plastikowe CR39 w cenie oprawek
pocieniane index 1,60 teraz tylko
89,5 zł/szt
fotochrom plastikowy teraz tylko
64,5 zł/szt
fotochrom Transition teraz tylko
174,5 zł/szt
poliwęglan z antyrefleksem teraz tylko
57,5 zł/szt

Skontaktuj się z naszym ekspertem

telefon:
796 127 090
lub 58 520 26 32
pytania na:
Info@OkularywSieci.pl
zamówienia:
sklep@OkularywSieci.pl
fax:
58 742 54 67
Skype:
OkularywSieci.pl
Google+

Jesteś tutaj:

Poradnik Okularnika

   Na łamach poniższego Poradnika Okularnika znajdziecie Państwo szereg informacji przydatnych dla osób, które posiadają wadę wzroku oraz używają okularów na co dzień.

TEMATY PORADNIKA:

 1. Krótkowzroczność -czytaj całość-
 2. Nadwzroczność -czytaj całość-
 3. Presbyopia -czytaj całość-
 4. Astygmatyzm -czytaj całość-
 5. Rozumienie zapisów na recepcie okularowej -czytaj całość-
 6. Okulary do komputera i nie tylko - powłoki antyrefleksyjne -czytaj całość-
 7. Czyszczenie i konserwacja okularów - czytaj całość-
 8. Konstrukcje opraw okularowych -czytaj całość-
 9. Historia soczewek kontaktowych -czytaj całość-
 10. Rodzaje soczewek kontaktowych -czytaj całość-
 11. Diament AR - nowa jakość powłoki antyrefleksyjnej -czytaj całość-
 12. Pocieniane soczewki okularowe  -czytaj całość-
 13. Soczewki okularowe idealne dla kierowców   -czytaj całość-
 14. Okulary, a dieta   -czytaj całość-
 15. Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne? -czytaj całość-
 16. Nie pozwól, aby mgła przesłaniała Ci świat.  -czytaj całość-
 17. Płyny do soczewek kontaktowych.  -czytaj całość-
 18. Okulary do czytania -czytaj całość-
 19. Czy gotowe okulary są bezpieczne dla naszych oczu? -czytaj całość-
 20. Czy Twoje dziecko ma dobrze dobrane okulary? -czytaj całość-
 21. Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi?  -czytaj całość-
 22. Jak dopasować okulary do Twojego stylu życia? -czytaj całość-
 23. Czym jest komputerowe badanie wzroku? -czytaj całość-


Krótkowzroczność -powrót do góry-

   Jest to termin medyczny określający zaburzony stan poprawnego widzenia, polegający na tym, że przedmioty położone blisko obserwatora widziane są ostro (poprawnie), zaś te zlokalizowane w oddali są rozmyte. W celu ostrego widzenia osoby krótkowzroczne przysuwają bliżej do siebie przedmioty lub mrużą oczy (gr. myopia - oznacza mrużenie) zapewniając sobie w ten sposób ostre widzenie.

   W prawidłowym oku obraz powstaje na jego siatkówce. Krótkowzroczność występuje w przypadku gdy oko w przekroju jest za długie (zbyt długa gałka oczna) i obraz powstaje przed siatkówką. Dokładne przyczyny występowania krótkowzroczności nie są do końca wyjaśnione, jednak wyróżnia się dwa główne czynniki, które ją warunkują:

 • dziedziczne,
 • sposób wykorzystania wzroku.

   Choć skłonności do powstawania krótkowzroczność mogą być dziedziczone, to na rzeczywisty jej rozwój może mieć wpływ, jak dana osoba korzysta z oczu. Osoby poświęcające dużo czasu na czytanie, pracę przy komputerze lub wykonywanie innych prac w bliskich odległościach mogą być bardziej narażone na rozwój krótkowzroczności.

   Tylko kompleksowe badanie wzroku przez lekarza okulistę bądź optometrystę określi faktyczną wielkość wady refrakcji oraz moce zalecanych soczewek okularowych. Ostrość widzenia poprawić można stosując okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki okularowe rozpraszające wklęsło - wypukłe, których moc wyraża się w dioptriach
o wartościach ujemnych (w zapisie stosuje się znak minus przed wartością mocy soczewki).

   Obecnie na rynku mamy do dyspozycji szeroką ofertę różnych rodzajów soczewek korekcyjnych, które są stosowane w okularach. Szczególnie latem prezentujemy Państwu zalety i wady szkieł fotochromatycznych (popularnie zwanych fotochromiami). Stanowią one bardzo komfortowe rozwiązanie szczególnie dla osób, które noszą na co dzień okulary ze szkłami korekcyjnymi, gdyż mogą być wykorzystywane w prawie każdych warunkach atmosferycznych, dodatkowo pełniąc rolę okularów przeciwsłonecznych. Charakteryzują się one płynną zmianą zabarwienia - ciemnieją na zewnątrz pomieszczeń pod wpływem promieniowania słonecznego, a dokładniej pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV). Do wyboru są dwa możliwe kolory zabarwienia szkieł - brązowy i szary. Obecnie na rynku dostępne są rozmaite rozwiązania technologiczne związane ze szkłami fotochromatycznymi. Mogą być one wykonane z różnych materiałów oraz w różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych na przykład jako soczewki wysokoindeksowe (pocieniane) lub uszlachetniane powłokami antyrefleksyjnymi. Osiągalne są one zarówno jako szkła mineralne (szklane), jak i szkła plastikowe. Jednakże z uwagi na duży ciężar własny szkieł mineralnych oraz możliwość ich stłuczenia poleca się głównie plastikowe szkła fotochromatyczne.

Nadwzroczność -powrót do góry-

   Nadwzroczność jest to termin medyczny (potocznie nazywany dalekowzrocznością) określający zaburzony stan poprawnego widzenia, polegający na tym, że przedmioty położone blisko obserwatora są rozmyte, zaś te zlokalizowane w oddali są widziane ostro (poprawie).

   W prawidłowym oku obraz powstaje na jego siatkówce. Nadwzroczność występuje w przypadku gdy oko w przekroju jest za krótkie (zbyt krótka gałka oczna) i obraz powstaje za siatkówką.

   Do typowych objawów towarzyszących nadwzroczności zalicza się między innymi problemy z koncentracją wzroku na bliskich przedmiotach, zmęczenie oczu i ból głowy podczas czytania.

  Tylko kompleksowe badanie wzroku przez lekarza okulistę bądź optometrystę określi faktyczną wielkość wady refrakcji oraz moce zalecanych soczewek okularowych. Ostrość widzenia poprawić można stosując okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to skupiające soczewki okularowe, których moc wyraża się w dioptriach o wartościach dodatnich (w zapisie stosuje się znak plus przed wartością mocy soczewki).

Presbyopia -powrót do góry-

   Wraz z procesem starzenia zmienia się także zdolność obserwacji przedmiotów blisko położonych. Proces ten dotyczy wszystkich ludzi w wieku pomiędzy 40, a 50 rokiem życia i jest wynikiem normalnych procesów fizjologicznych - starzenia się soczewki oka oraz mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. W wyniku tych procesów dochodzi do częściowej utraty elastyczności przez wyżej wymienione elementy układu oka. Do najczęstszych objawów starowzroczności należy między innymi:

 • odsuwanie od siebie na większą odległość gazet, książek, itp. w celu ich możliwości czytania;
 • odczuwanie ból lub pieczenia oczu podczas wykonywania prac z przedmiotami znajdującymi się w bliskich odległościach (np.: czytania, robótek ręcznych);
 • rozmycie lub zamazanie przedmiotów oglądanych z bliska.

  W celu skorygowania tej wady stosuje się okulary do bliży (tzw. do czytania) o dodatnich mocach soczewkach. Moc tych soczewek dobiera się pod kątem optymalnej kompensacji ubytku akomodacji oraz oczekiwań pacjenta co do przyszłego wykorzystania okularów do bliży. Należy przy tym brać pod uwagę odległość w jakiej będą znajdować się oglądane z bliska przedmioty, rodzaj pracy lub hobby pacjenta.

  Zależnie od początkowej wady wzroku pacjenta lub jej braku skutki presbyopii mogą uwidocznić się w różnym wieku. Osoby krótkowzroczne dłużej nie będą odczuwać osłabienia akomodacji niż osoby, które nigdy nie nosiły okularów. Tym samym dłużej nie będą potrzebować okularów do bliży. Z kolei w przypadku osób nadwzrocznych sytuacja ma się odwrotnie.

Astygmatzym -powrót do góry-

  Astygmatyzm jest wadą wzroku zwaną inaczej niezbornością. Występuje on za równo u dzieci, jak i dorosłych. Jest wadą trwałą, która nie zmienia się z wiekiem i może towarzyszyć zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Główną przyczyną występowania astygmatyzmu jest nieregularny kształt rogówki. Może być on dziedziczny lub następstwem urazów mechanicznych oka, czy uszkodzeń rogówki po przebytych chorobach.

  Osoby z tą wadą wzroku widzą obraz nieostry i zniekształcony. W przypadkach nieznacznego astygmatyzmu można nie zauważyć jego symptomów, ani nie zwrócić uwagi na nieznacznie nieostre widzenie. Z kolei niektóre osoby są bardzo wrażliwe na nieskorygowany astygmatyzm i przez to mogą odczuwać bóle głowy, zmęczenie oczu i nieostre widzenie. Istotą astygmatyzmu jest to, że w oku miarowym obraz powstaje w jednym ognisku (miejscu) na siatkówce, zaś w oku astygmatycznym mamy dwa ogniska dla jednego obserwowanego przedmiotu.

  Obecnie istnieją różne metody korygowania tej wady wzroku. Do najpopularniejszych metod należy korekcja okularowe. Innymi metodami są zastosowanie soczewek kontaktowych bądź chirurgia refrakcyjna. W odniesieniu do korekcji okularowej mają zastosowanie soczewki toryczne. Przykładowy zapis recepty okularowej osoby z astygmatyzmem wygląda następująco: sfera -1,00 cylinder -0,25 oś 180, gdzie wielkość cylindra określa rząd astygmatyzmu.

 Rozumienie zapisów na recepcie -powrót do góry-

   Większość recept okularowych posiada następujący format:

Dal

 

 

sfera

cylinder

PD

OP

 

 

 

 

OL      

Bliż

 

sfera

cylinder

PD

OP

 

 

 

 

OL      

Sfera - korekcja wzroku do bliży lub dali. Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.

Cylinder - korekcja astygmatyzmu. Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.

- musi być podana w celu właściwego ustawienia szkieł. Jej wartości zawierają się w przedziale od 0° do 180° i występuje jedynie wraz z wartościami cylindrycznymi.

PD - rozstaw źrenic (mierzony w milimetrach) jest niezmiernie istotne do prawidłowego ustawienia szkieł korekcyjnych.

W przypadku recept okularowych wystawionych poza Polską możliwy jest następujący zapis:

OD -50 -150 x 80, co oznacza odpowiednio OP: sfera -0,50 cylinder -1,50 oś 80

OS -25 -125 x 75, co oznacza odpowiednio OL: sfera -0,25 cylinder -1,25 oś 75

  W przypadku astygmatyzmu obecnie stosuje się najczęściej dwa równoważne zapisy recepty okularowej. Z powyższej przedstawionej recepty możemy odczytać następujące parametry:

OP: -1,00 / -0,25 / 70

OL: -1,50 / -0,50 / 110

  Jednocześnie poniższy zapis jest równoważny z tym z recepty:

OP: -1,25 / +0,25 / 160

OL: -2,00 / +0,5 / 20

  Zmiana znaków cylindra oraz osi nie oznacza innych mocy szkieł. Zapis każdego rodzaju szkieł cylindrycznych możliwy jest w dodatnim bądź ujemnym cylindrze.

Okulary do komputera i nie tylko -powrót do góry-

  Rozwój technologiczny przyczynił się do znacznego poprawienia jakości soczewek okularowych. Zastosowanie różnego rodzaju powłok uszlachetniających podnosi jakość widzenia oraz komfort użytkowania okularów. Najczęściej występujące uszlachetnienia, to między innymi powłoki antyrefleksyjne (AR), hydrofobowe i oleofobowe oraz utwardzenia.

  Powłoki AR eliminują pojawiające się po obu stronach soczewek refleksy świetlne, które rozpraszają uwagę, ograniczają czystość widzenia oraz drażniące oczy.

  Poprawiają one kontrast widzenia oraz przejrzystość soczewek (aż do ok. 99%).Są one szczególnie polecane dla osób pracujących przed monitorami komputerowymi oraz w sztucznym oświetleniu, gdyż zmniejszają uczucie zmęczenia oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym. Dodatkową zaletą powłok AR jest wygaszenie odbić powstających na powierzchni szkieł okularowych, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. 

  Najnowszej generacji soczewki okularowe z AR zawierają aż do 16 warstw uszlachetniających, tj.: superhydrofobowa, oleofobowe, antystatyczna, dwustronne utwardzenia lakierowe. Przykładem takiej powłoki jest np. Stay Clean brytyjskiej firmy optycznej JAI KUDO.               

  W porównaniu ze standardowym AR dają one idealnie gładką powierzchnię, która doskonale zapobiega przyleganiu brudu, tłuszczu i wody oraz ułatwia czyszczenie. Dodatkowym ich atutem jest szybsze odparowywani soczewek okularowych.

  Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pracodawca zobowiązany jest refundować zakup okularów ze szkłami z AR dla wszystkich pracowników, którzy pracują przed monitorami komputerowymi. Jedynym wymaganiem jest konieczność pracowania przed komputerem przez co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Zasady refundacji zostały szczegółowo przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku (Dziennik Ustaw Nr 148 poz. 973 - § 8. 2.).

Pielęgnacja okularów -powrót do góry-

   Znajomość kilku podstawowych zasad dbania o okulary pozwoli na przedłużenie okresu ich użytkowania. Zanim jednak skupimy się na nich trzeba podkreślić fakt, że niezmiernie istotny jest sposób zakładania i zdejmowania okularów. Prawidłowo należy zawsze wykonywać te czynności dwoma rękoma. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi, a ma to wpływ na uniknięcie deformacji oprawy oraz powstawanie naprężeń w soczewkach okularowych. To z kolei prowadzi do tak często występującego wypadania śrubek z oprawek oraz trwałego wyrobienia / poluzowania się jednego z zauszników. Przy omawianiu zasad użytkowania okularów trzeba wspomnieć, że nie należy wystawiać oprawek okularowych, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, na działanie wysokiej temperatury (np. zostawiając je w upalny dzień w samochodzie), gdyż może to spowodować ich trwałe odkształcenie.

   Kiedy nie używacie okularów najlepiej jest przechowywać je w twardym etui, które stanowi doskonałą ochronę dla nich przed przypadkowymi uszkodzeniem czy zgnieceniem. Jeżeli nie macie takiego etui pod ręką trzeba pamiętać o ich właściwym odłożeniu. Należy unikać kładzenia ich bezpośrednio szkłami w dół na twardych i szorstkich podłożach, gdyż może to prowadzić do powstania zarysowań na nich. Prawidłowo odłożone okulary powinny być skierowane wygiętymi końcówkami zauszników do góry.

  Okulary należy czyścić specjalnymi płynami przeznaczonym do pielęgnacji soczewek okularowych oraz za pomocą mikrofazy (ściereczka wykonana z włókien poliestru idealna do czyszczenia na sucho lub mokro powierzchni wrażliwych na zarysowania lub z powłokami uszlachetniającymi np.: powłoką antyrefleksyjną - AR). Obecnie na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia różnego rodzaju szkieł okularowych. Wyróżnia się między innymi płyny dedykowane do szkieł z AR, dodatkowo chroniące przed zaparowywaniem oraz do dezynfekcji szkieł i opraw. W przypadkach bardzo mocnego zabrudzenia okularów dopuszcza się ich mycie w ciepłej wodzie z użyciem łagodnych detergentów np.: płynu do mycia naczyń. W ten sposób można usunąć z ich powierzchni brud i tłuszcz. Należy unikać wycierania soczewek okularowych papierowymi ręcznikami czy chusteczkami, gdyż mogą one zawierać drobiny, które mogą porysować szkła.

  Ostatnim elementem pielęgnacji okularów jest prawidłowe postępowanie w przypadku ich uszkodzenia. Nie należy ich dalej używać ani samodzielnie naprawiać, ponieważ zastosowanie niewłaściwych materiałów może utrudnić lub wręcz uniemożliwić ich profesjonalną naprawę. Naprawę należy powierzyć profesjonaliście, który dokona wymiany uszkodzonych elementów okularów.

 

Konstrukcje opraw okularowych -powrót do góry-

Dla wszystkich osób, które noszą okulary na co dzień dla celów leczniczych bądź sporadycznie dla mody najważniejszym momentem jest wybór właściwych opraw okularowych. Obecnie na rynku istnieje bardzo duży wybór opraw okularowych. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o kolorystykę jak i materiał z którego są one wykonane. Ważną sprawą podczas doboru oprawek jest to, aby pasowały one do twojej twarzy, stylu oraz kolorystki ubrań, których używasz. Dodatkowo ważnym aspektem ich wyboru jest poziom cenowy. Obecnie ceny oprawek w liniach ekonomicznych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a mogą nawet osiągnąć pułap cenowy do kilku tysięcy złotych. Jednak najważniejszą sprawą jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy ceną, a poszukiwanym stylem. Obecnie istnieje podział opraw okularowych ze względu na ich konstrukcję. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem konstrukcji są oprawy pełne. Charakteryzują się one najszerszymi możliwościami wstawienia praktycznie wszystkich rodzajów i mocy soczewek okularowych. Kolejną konstrukcją są oprawy tzw. na żyłkę. W tych oprawach część soczewki okularowej mocowana jest za pomocą żyłki. Jednak konstrukcja ta nakłada pewne ograniczenia jeśli chodzi o możliwości montażu szkieł. Szkła muszą mieć odpowiednią grubość. W przypadku szkieł o małej mocy muszą być one specjalnie pogrubiane, co z kolei podnosi koszty wykonania takich okularów. Ostatnim rodzajem są oprawy tzw. patentki. Najczęściej szkła mocowane są do oprawy jedynie za pomocą samych śrubek. Oprawy takie są najczęściej polecane dla osób, które chcą posiadać jak najmniej widoczne okulary. Konstrukcja ta jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i wymaga szczególnej dbałości o takie okulary przez użytkownika.

Historia soczewek kontaktowych -powrót do góry-

 Soczewki kontaktowe (często potocznie określane mianem szkieł kontaktowych) umieszczane są bezpośrednio na rogówce oka w wielu celach. Najczęstszym ich zastosowaniem jest korygowanie wad wzroku. Są one również wykorzystywane do zmiany koloru oczu oraz mogą pełnić funkcje opatrunkowe.

Autorem pierwszych rozważań możliwości korygowania wad wzroku bezpośrednio na powierzchni oka był Leonardo da Vinci. Jednakże upłynęło około 300 lat zanim podjęto pierwsze próby praktycznego zastosowania tego rozwiązania. W 1801 roku znany fizyk i lekarz Thomas Young skonstruował tubę wypełnioną wodą zakończoną soczewką, którą przykładało się do powierzchni oka. Uważana jest ona jako prototyp soczewek kontaktowych. Następnie w 1887 roku F.A. Muller wykonał pierwszą na świecie soczewkę kontaktową techniką dmuchania. Była ona wykonana ze szkła, w pełni przejrzysta i pokrywała dużą część powierzchni oka. Biorąc pod uwagę technologię ich wykonania oraz ich niedoskonałą optykę były duże problemy z ich dopasowaniem. Zdarzało się, że dla jednego pacjenta trzeba było wydmuchać aż kilkaset par szkieł, aby znaleźć optymalne dopasowanie. Dodatkowo ich wadą był duży ciężar.

Kolejnym krokiem w rozwoju były soczewki kontaktowe dla dalekowidzów i krótkowidzów wykonane techniką odlewów z gałki ocznej. Do prekursorów tej metody zalicza się dwóch optyków - A.E. Fick ze Szwajcarii oraz Edouard Kalt z Francji. Niestety soczewki szklane były ciężkie i kruche, co miało wpływ na niski komfort ich użytkowania. Można było je nosić jedynie przez kilka godzin na dobę oraz istniało ryzyko uszkodzenia gałki ocznej w wyniku pęknięcia szkła.

Wynalezienie polimetakrylanu metylu (PMMA) w latach 30 XX wieku miało znaczący wpływ na rozwój soczewek kontaktowych. W 1936 roku optometrysta William Feinbloom zastosował ten materiał do ich produkcji. Od tego momentu soczewki były lżejsze i nosiło się je bardziej komfortowo. Materiał PMMA nie pozwalał na przepuszczanie tlenu do rogówki (ten dostarczany był jedynie w łzach), co stanowiło ich wadę.

Prawdziwy rozkwit soczewek kontaktowych rozpoczął się w latach 70 XX wieku wraz z wynalezieniem nowego materiału - hydrożelu, który umożliwił produkcję tzw. „miękkich" soczewek. Od tego momentu soczewki kontaktowe były wciąż ulepszane. Obecnie można korygować za ich pomocą praktycznie każdą wadę wzroku. Dzięki hydrożelowi osiągnięto wysoki komfort użytkowania soczewek kontaktowych. Są one gazoprzepuszczlne, praktycznie niewyczuwalne na powierzchni oka, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz istnieje możliwość zmiany koloru oczu.

Rodzaje soczewek kontaktowych -powrót do góry-

   Soczewki kontaktowe znajdują coraz częstsze zastosowanie wśród osób które mają wady wzroku, jako alternatywa dla okularów korekcyjnych. Wybór konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych zależy od wady wzroku oraz preferencji ich użytkowania. Dlatego też głównego podziału soczewek kontaktowych można dokonać na podstawie ich zastosowania oraz czasu użytkowania. Powszechnie są one wykorzystywane do korekcji różnych wad wzroku, jako środek leczniczy i opatrunkowy oraz pełnią funkcję kosmetyczne.

   Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest funkcja korekcji wad wzroku. Obecnie możliwe jest korygowanie wszystkich wad wzroku, zarówno tych wrodzonych jak i nabytych. Na rynku dostępne są następujące rodzaje:

 • soczewki sferyczne - do korygowania krótko - i dalekowzroczności;

 • soczewki toryczne - do korygowania astygmatyzmu (szczegółowe omówiony w poprzednim artykule);

 • soczewki dwuogniskowe i progresywne - do korygowania presbyopii.

   Ważnym czynnikiem warunkującym wybór soczewek jest czas ich użytkowania. Obecnie coraz częstsze zastosowanie znajdują jednodniowe soczewki kontaktowe. Ich główną zaletą jest mniejsza możliwość powstawania osadów białkowych oraz osadzania bakterii na powierzchni soczewki. Dodatkową ich zaletą jest brak konieczności wykonywania czynności pielęgnacyjnych, czyli kupowania i używania płynów czyszcząco - konserwujących. Po prostu wyrzuca się je na koniec dnia. Generalna zasada prawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych mówi, że czym częściej wymienia się je na nową, sterylną parę, tym jest to bezpieczniejsze dla twojego wzroku. Do najpopularniejszych soczewek jednodniowych zaliczyć można: Acuvue 1-DAY MoistTM, Acuvue 1-Day TrueEye, SofLens Daily DisposableTM.

   Soczewki częstej wymiany są obecnie najchętniej użytkowane. Zalicza się do nich miesięczne i trzymiesięczne soczewki. Ich użytkowanie wiąże się z koniecznością czyszczenia ich z osadów białkowych za pomocą specjalistycznych płynów: Opti-Free, Eyeye I-Max All in One, CompleteTM, Renu.

  Soczewki wydłużonego noszenia można użytkować przez kilka lub kilkanaście dni
i nocy bez przerwy. Jednakże ostatnio pojawiły się na rynku soczewki do ciągłego noszenia przez okres nawet 30 dni i nocy - Ciba Vision Focus Night & DayTM. Przepuszczają one do sześciu razy więcej tlenu w porównaniu z tradycyjnymi soczewkami hydrożelowymi.

Artykuły zamieszczone w naszym poradniku pochodzą z serwisu Tanio.pl

Diament AR - nowa jakość powłok antyrefleksyjnych -powrót do góry-

   Badania laboratoryjne dowiodły, że powłoka antyrefleksyjna Diament AR jest ponad 4 razy bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania niż standardowe powłoki antyrefleksyjne. Jej dodatkową zaletą podwyższona twardość szkieł okularowych, która posiada parametry zbliżone do szkieł mineralnych (szklanych). Ponadto soczewki Diament AR posiadają dodatkowe powłoki, tj.:

 • olefobowe (superśliskie warstwy antytłuszczowe ułatwiają czyszczenie),

 • hydrofobowe (zapewniają szybkie odprowadzanie wody i zapobiegają parowaniu soczewek).

oraz ulepszone właściwości antystatyczne (utrudniają osadzanie się kurzu i brudu).

  Podkreślić trzeba fakt, że na obniżenie parametrów widzenia mają wpływ nawet drobne zarysowania oraz zabrudzenia, które powstają na powierzchni soczewek okularowych. Dlatego też zastosowanie w okularach soczewek o podwyższonych parametrach odpornościowych na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia z powodzeniem podnosi komfort widzenia oraz znacznie wydłuża czas użytkowanie okularów.

Wykorzystane materiały oraz grafika pochodzą ze strony SZAJNA Laboratorium Optyczne.

Pocieniane soczewki okularowe (tzw. wysokoindeksowe) -powrót do góry-

    Szybki rozwój technologiczny umożliwia obecnie produkowanie różnego rodzaju soczewek okularowych (potocznie nazywane szkłami okularowymi) dopasowanych do indywidualnych wymagań każdego klienta oraz jego budżetu. Przyczynił się on również do znacznie szerszej dostępności wysokoindeksowych soczewek okularowych.

   Wysokoindeksowe soczewki okularowe stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują cieńszych i lżejszych szkieł. Są one szczególnie polecane dla osób z dużą wadą wzroku, zarówno tych, którzy używają okularów do czytania, jak i do dali. Zapewniają one wysoka estetykę okularów w połączeniu ze znacznym zmniejszeniem ich ciężaru. W kilku słowach skupmy się na wyjaśnieniu samej nazwy soczewek wysokoindeksowych. Indeks odnosi się do refrakcji i stanowi określenie współczynnika załamanie światła, czyli zmiany prędkości fali na granicy dwóch ośrodków (tj. granicy powietrza i materiału z którego są wykonane nasze soczewki okularowe). Różne materiały charakteryzują się różnymi właściwościami załamywania światła. Reasumując, czym wyższy jest ww. indeks, tym wyższa jest zdolność danego materiału do załamywania światła, co z kolei oznacza znaczne zredukowanie grubości danej soczewki.

    Obecnie na rynku dostępne są powszechnie następujące rodzaje indeksów: 1,49; 1,56; 1,67 i 1,74.

   Porównanie grubości dla ww. szkieł przedstawiono dla mocy ujemnych TUTAJ , a dodatnich TUTAJ (źródło - SZAJNA Laboratorium Optyczne).

   Z przedstawionego rysunku jasno wynika, że dla tych samych mocy okularów osiągniemy najlepszy wynik stosując materiał o najwyższym indeksie, co przełoży się nam na najmniejszą grubość zamawianych soczewek. W celu maksymalizacji jak najlepszego efektu końcowego należy dobierać soczewki wysokoindeksowe do danego rodzaju opraw okularowych, dobranych do kształtów anatomicznych osoby, która później będzie użytkowała te okulary.

  Soczewki o wyższym indeksie (zwykle 1,67 i 1,74) zazwyczaj posiadają dodatkowo konstrukcję asferyczną (ASF). Powoduje ona, że szkła mają bardziej płaską konstrukcję niż zwykłe szkła. Dodatkowo eliminują one zjawisko tzw. optycznego powiększania lub pomniejszania oczu oraz redukują zniekształcenia powstające na obrzeżach soczewek okularowych.

Soczewki okularowe idealne dla kierowców - Soczewki TransitionsŸ XTRActiveTM -powrót do góry-

  Do niedawna na rynku nie było powszechnie dostępnych soczewek okularowych, które zmieniałyby swoje zabarwienie za szybą samochodu. Jedynym rozwiązaniem były soczewki DrivewearTM, jednakże ze względu na swoją bardzo wysoką cenę ponad 1 tys. zł za parę nie były dostępne dla wielu klientów.

  Obecnie od początku grudnia pojawiła się w Polsce soczewka TransitionsŸ XTRActiveTM, która może również z powodzeniem być wykorzystywana przez kierowców. Obecnie są to najciemniejsze soczewki fotochromowe. Dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, rozjaśniając się i przyciemniając się, w zależności od natężenia światła.
W odróżnieniu od innych soczewek fotochromowych reagują one nie tylko na zmiany promieniowania UV, ale również na światło naturalne. Dlatego też ciemnieją one za szybą na przykład we wnętrzu samochodu. Z kolei w pomieszczeniach zamkniętych posiadają jedynie lekkie zabarwienie.

  Dodatkowo soczewki te można uszlachetnić powłokami antyrefleksyjnymi, które eliminują odbicia światła i refleksy powstające na ich powierzchniach.

 Okulary, a dieta -powrót do góry-

   Wiele czynników zewnętrznych ma wpływ na nasz wzrok. Długie godziny spędzane codziennie przed komputerem, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz niewłaściwa dieta, to główne z przyczyny mających wpływ na pogarszanie jakości widzenia.
    Wszyscy zdajemy sobie sprawę jaki nieoceniony wpływ na kondycję i zdrowie naszego organizmu mają witaminy. Większość witamin, minerałów i mikroelementów, które są niezbędne dla naszego wzroku możemy znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego.
    Naukowcy dotychczas zdołali określić grupy witamin i minerałów, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego procesu widzenia. Najpierw trzeba sprecyzować jakie składniki przynoszą najwięcej korzyści dla naszego wzroku, a następnie wzbogacić naszą codzienną dietę o produkty, które zawierają ich najwięcej. Co więc powinniśmy jeść, aby zachować długo dobry i zdrowy wzrok bez konieczności używania okularów czy soczewek kontaktowych?
    Najważniejsze składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu to witaminy z grupy A i C, jak również kwasy Omega 3, antyoksydanty, luteina oraz cynk.
    Witamina A pełni ważną rolę w ochronie rogówki oka oraz w syntezie rodopsyny (barwnika wzrokowego) w siatkówce. Można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Najliczniej występuje w: marchwi, szpinaku, porach, pomidorach, jak również w: wątróbce, maśle i margarynie oraz w wielu rybach (np.: tuńczyk, makrela). Wraz z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej retinolu (związek odpowiedzialny za odbieranie bodźców wzrokowych na siatkówce), dlatego też trzeba pamiętać o codziennej dawce witaminy A. Pełni ona również funkcje regulujące ciśnienie wewnątrzgałkowe, a tym samym chroni nas przed jaskrą.
    Witamina C pomaga zapobiegać zaćmie i wielu innym schorzeniom związanym ze starzeniem oczu (np. zaćmie). Bardzo łatwo ją znaleźć w owocach cytrusowych, kiwi oraz niektórych warzywach: pomidorach, jarmużu (odmiana kapusty warzywnej), brukselce czy czerwonej papryce.
    Luteina jest organicznym związkiem chemicznym, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz UV, a także przed uszkodzeniami siatkówki przez wolne rodniki. Żółtka jajek, kapusta, brokuły czy szpinak stanowią doskonałe naturalne źródło luteiny.
    Cynk bierze czynny udział w procesie absorpcji innych witamin. Występuje on głównie w nasionach roślin strączkowych (np. w fasoli, grochu), orzechach oraz mięsie (np. w kurczaku, indyku, wołowinie) i rybach.
    Antyoksydanty chronią nas przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), które dotyka ludzi po czterdziestym lub pięćdziesiątym rokiem życia. Do typowych objawów AMD zaliczamy niewyraźne widzenie, zawężenie pola widzenia, czy też słabą ostrość widzenie w nocy. Naturalnym źródłem antyoksydantów są warzywa i owoce (szpinak, jarmuż, melon, brzoskwinie, dynie).
    Zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasów Omega 3 w codziennej diecie ma bardzo dobry wpływ w profilaktyce jaskry poprzez obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Regularna obecność w naszej diecie łososia, tłustych ryb, orzechów, kapusty oraz innych zielonych warzyw liściastych zmniejsza ryzyko wystąpienia jaskry.
    Regularne spożywanie wszystkich wyżej wymienionych produktów może w znacznym stopniu przyczynić się do zachowania dobrego wzroku przez długie lata, a dla osób noszących okulary do nie pogarszania się go.

Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne -powrót do góry-

Większość z nas wybierając się na letnie wakacje oprócz kostiumu kąpielowego zabiera z sobą rożnego rodzaju kremy z filtrem, które chronią naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. W ostatnich latach możemy zaobserwować również większą świadomość społeczną związaną z ochroną nie tylko samej skóry ale również wzroku. Coraz częściej niezbędnym wyposażeniem plażowym stają się także okulary przeciwsłoneczne.

Należy podkreślić fakt, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ma niekorzystny wpływ nie tylko na naszą skórę, przyśpieszając procesy jej starzenia się, lecz również na stan naszego wzroku. W skrajnych przypadkach długotrwały brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B może prowadzić do zmian chorobowych narządu wzroku, a nawet ślepoty.

A właściwie co to jest UV? Jest to promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce w zakresie UV-A, UV-B i UV-C.

Ze względu na wpływ promienia UV na organizmy żywe dzieli się je na trzy zakresy w zależności od długości fali:

 • UV-C długość fali 100-280 nm;

 • UV-B długość fali 280-315 nm;

 • UV-A długość fali 315-400 nm.

W dalszej części artykułu skupimy się jedynie na paśmie UV-A i UV-B, gdyż UV-C jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemską i praktycznie do nas nie dociera. Wielkość wpływu promieniowania UV na ludzi zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak: wysokość słońca nad horyzontem, aktualne miejsce na ziemi (czym bliżej równika, tym większa ekspozycja na oddziaływanie promieni słonecznych), odbicia od powierzchni wody, piasku na plaży czy śniegu (zależnie od odbijającej powierzchni wzrasta od 10-20%) oraz wysokości nad poziomem morza (co każde 1000 metrów intensywność UV wzrasta o 10-12%).

Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się brak ochrony wzroku przed działaniem Słońca? Jeżeli dojdzie do krótkotrwałej, nadmiernej ekspozycji oczu (bez żadnej ochrony) na promieniowanie UV, to może zakończyć się to tak zwaną ślepotą śnieżną. Jest to rodzaj oparzenia rogówki i spojówki, którego objawy widoczne są dopiero po kilku godzinach od zdarzenia. Zalicza się do nich zwiększone łzawienie połączone z bólem i zaczerwienieniem oka oraz uczucie piasku w oczach. W większości przypadków jest to stan tymczasowy i rzadko powoduje trwałe uszkodzenia oczu.

Dotychczas przeprowadzono wiele niezależnych badań, które niezbicie potwierdzają teorię mówiącą, że ekspozycja nawet na niewielkie ilości promieniowania UV kumuluje się przez okres wielu lat i zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy lub uszkodzenia siatkówki (odpowiedzialnej za proces widzenia), te ostatnie jest procesem nieodwracalnym. Dlatego tak niezwykle istotna jest ochrona naszych oczu przed UV. W tym z pomocą przychodzą nam soczewki kontaktowe (pochłaniające UV), nakrycia głowy z daszkiem, odpowiednia dieta bogata w luteinę oraz przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne.

Zastanawiając się nad zakupem okularów przeciwsłonecznych trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie do czego później mają nam one służyć. Innych okularów będziemy szukać do codziennego użytku, a zupełnie innych wybierając się na wakacje w tropiki czy uprawiając na przykład sporty wodne. Dodatkowo powinniśmy być świadomi, że właściwą ochronę we wszystkich powyżej wymienionych przypadkach zapewnią nam jedynie okulary wyposażone we właściwej, optycznej jakości szkła przeciwsłoneczne. Co się z tym wiąże nie mogą być one kupione na bazarze ("z wieszaka"), ani w hipermarkecie razem z chlebem, gdyż nie zapewniają nam one żadnej ochrony przed promieniami słońca. Dodatkowo takie pseudo okulary przeciwsłoneczne z ciemnymi szkłami zamiast zapewniać właściwą ochronę naszego najcenniejszego zmysłu, jakim jest wzrok, praktycznie go oszukują, powodując rozszerzenie źrenicy. Prowadzi to do "wpuszczenia" w głąb oka dużych ilości promieniowania UV, które uszkadzają siatkówkę i soczewkę oka (która nie regeneruje się).

Dlatego też każdorazowo należy zapytać o rodzaj (kategorię od 1 do 4) posiadanego przez okulary przeciwsłoneczne filtra UV, gdyż określa on ilość przepuszczanego przez szkła przeciwsłoneczne światła (filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40 % światła, zaś kategorii 4 - ok. 8%). Najkrócej mówiąc, im wyższy numer filtra, tym zapewnia większą ochronę oczu. Najczęściej spotykanymi w okularach przeciwsłonecznych filtrami są 2 lub 3 i zaleca się ich stosowanie przy umiarkowanym nasłonecznieniu oraz prowadząc pojazdy mechaniczne (nie wolno podczas prowadzenia auta używać okularów z filtrem 4, ponieważ zmniejszają one rozróżnianie kontrastu kolorów otoczenia). Jeżeli zamierzamy uprawiać sporty wodne lub udać się na wycieczkę wysokogórską, czy na plażę w tropikach zdecydowanie nie zapomnijmy o okularach z filtrem kategorii 4.

Nie pozwól, aby mgła przesłaniała Ci świat -powrót do góry-

   Wiele osób, które na co dzień noszą okulary, doświadczyło na własnej skórze sytuacji, gdzie podczas nagłej zmiany temperatury otoczenia, czy picia gorących napojów ich szkła całkowicie zaparowały. W zeszłym roku na specjalistycznych targach branży optycznej - Silmo 2011 w Paryżu firma Essilor zaprezentowała innowacyjną powłokę na soczewki okularowe - OptiFog. Soczewki z tą powłoką są dostępne również na naszym rynku od grudnia 2011 roku. Wraz z nimi dostarczany jest specjalny aktywator, który musi być nanoszony na obie powierzchnie soczewki raz w tygodniu. Wykonywanie tej czynności gwarantuje utrzymanie okularów bez zaparowywania oraz prawidłowe funkcjonowanie innych powłok, tj. oleofobowej, hydrofobowej oraz zapewnia soczewkom właściwości antystatyczne.

   Idea działania tych szkieł polega na zamienieniu pary wodnej, składającej się z małych kropli wody, w doskonale rozprowadzoną na przestrzeni soczewki okularowej warstwę wody. Jest ona niewidoczna dla użytkownika okularów.

Płyny do soczewek kontaktowych  -powrót do góry-

  Stosowanie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodną alternatywą dla osób aktywnych, które noszą okulary korekcyjne na co dzień. Jednakże zanim dokonamy zamiany okularów na soczewki należy skonsultować się z lekarzem okulistą bądź optometrystą, aby dobrał nam odpowiednie parametry i moce soczewek.

  Używanie soczewek wiąże się z koniecznością ich codziennej pielęgnacji lub stosowania soczewek jednodniowych. Codzienna pielęgnacja jest niezwykle ważną czynnością, ponieważ usuwa gromadzące się na ich powierzchniach osady oraz mikroorganizmy, które mogą powodować zmniejszenie komfortu widzenia oraz wywoływać infekcje.

  Do pielęgnacji soczewek kontaktowych zaleca się stosować płyny dezynfekujące oraz pielęgnacyjne. Kwestią podstawową jest odpowiednie dobranie płynu do używanych soczewek kontaktowych, gdyż mogą występować niezgodności pomiędzy niektórymi składniki płynów pielęgnacyjnych, a soczewkami. W praktyce większość płynów wielofunkcyjnych przeznaczona jest do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych. Jednak przed wybraniem nowego płynu zaleca się skonsultować jego rodzaj ze specjalistą oraz przestrzegać zaleceń użytkowania podanych na jego ulotce.

  Obecnie najczęściej wybierane są płyny wielofunkcyjne (jednostopniowe) ze względu na łatwość i prostotę ich użytkowania. Zawierają one szereg składników, które nie tylko nawilżają soczewki kontaktowe, ale również czyszczą i dezynfekują je oraz usuwają osady białkowe. Do najbardziej popularnych rodzajów płynów tego rodzaju zaliczamy: ReNu MultiPlus, oraz ReNu Multi-Purpose Solution dla wrażliwych oczu, AO SEPT PLUS

  Płyny dwustopniowe są teraz rzadziej kupowane, gdyż mają w sobie osobno płyn do czyszczenia i do przechowywania oraz tabletki do usuwania osadów białkowych.

 Płyny oksydacyjne mogą występować jako jedno-, bądź dwustopniowe. Służą do dezynfekowania, czyszczenia, przechowywania, a także płukania soczewek. Zawierają dezynfekujący nadtlenek wodoru, w których niskostężona woda utleniona działa antybakteryjnie i czyszcząco na soczewki kontaktowe. Stosując ten rodzaj płynu trzeba zwrócić uwagę na przechowywanie soczewek w specjalnie dołączonym do płynu opakowaniu, które wyposażone jest w dysk katalizacyjny, który w ciągu 6 godzin rozkłada wodę utlenioną na tlen i czystą wodę. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby pamiętać, że tego rodzaju płynem nie wolno przepłukiwać soczewek bezpośrednio przed ich założeniem na oko, ani oczywiście nie wolno aplikować go do oczu. Poleca się je szczególnie użytkownikom soczewek silikonowo-hydrożelowych oraz pacjentom o wrażliwych oczach i z alergią na inne płyny. Do najbardziej popularnych rodzajów płynów tego rodzaju zaliczamy: Ciba Vision Aosept.

  Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle ważna, aby zachować zdrowie naszych oczu. Użycie niewłaściwych środków, w tym wody, może być przyczyną podrażnienia oczu, a w skrajnych przypadkach jego poważnych infekcji. Jeżeli chcesz używać soczewek kontaktowych bez konieczności ich pielęgnacji najlepszym rozwiązaniem będą jednodniowe soczewki kontaktowe, które na koniec dnia zdejmujesz i wyrzucasz.

 

Okulary do czytania -powrót do góry-


Wraz z procesem starzenia zmienia się także zdolność obserwacji przedmiotów blisko położonych. Proces ten dotyczy wszystkich ludzi w wieku pomiędzy 40, a 50 rokiem życia i jest wynikiem normalnych procesów fizjologicznych takich jak starzenie się soczewki oka oraz mięśni odpowiedzialnych za jego akomodację. W wyniku tych procesów dochodzi do częściowej utraty elastyczności przez wyżej wymienione elementy układu oka.

W praktyce pierwszymi objawami tych zmian jest odsuwanie na dalszą odległość czytanego tekstu, aby zapewnić sobie dobre widzenie. Jest to moment kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty w celu określenia mocy szkieł do czytania (bliży) oraz zbadania stanu wzroku, gdyż nie zawsze pogorszenie się wzroku spowodowane jest starczowzrocznością (prezbiopią). Utrata ostrego widzenia może być również wynikiem postępujących różnych chorób oczu, np. jaskry. Jednak ich szybka diagnoza może zapobiec trwałej utracie wzroku. Zaleca się przeprowadzenia badania wzroku przy każdorazowym pogorszeniu jakości widzenia lub co najmniej raz na dwa lata.

Obecnie na rynku do korekcji prezbiopii używa się okularów do czytania. Występują one w dwóch wariantach, tj. standardowych oprawach okularowych bądź w tzw. oprawkach półramkowych z charakterystycznym ich spłaszczeniem od góry. Standardowe oprawy okularowe polecane są dla osób, które spędzają dużo czasu koncentrując swoją uwagę na przedmiotach blisko położonych. Pamiętać należy, że jeżeli spojrzymy przez okulary do czytania na przedmioty odległe, to będą one rozmyte. Jeżeli potrzebujecie zerkać znad okularów, to idealnym rozwiązaniem będą okulary półramkowe, które zazwyczaj nosi się na końcu nosa. Należy pamiętać, że okulary do czytania nie są noszone przez cały dzień, a jedynie w sytuacjach kiedy potrzebujemy przeczytać coś, co znajduje się blisko nas. Narażone one będą na częste zakładane i ściąganie oraz przechowywane w kieszeni. Dlatego też wybierając odpowiedni model oprawek należy kierować się nieco odmiennymi kryteriami niż w przypadku okularów do dali. Oprawki te powinny być bardziej wytrzymałe, masywniejsze oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaleca się posiadanie dwóch par okularów do czytania - jedne w domu, a drugie w pracy, aby unikać niekomfortowych sytuacji, gdy zapomni się zabrać okulary ze sobą.

Sytuacja nieznacznie komplikuje się w przypadku osób, które już dotychczas używały okularów do dali (krótkowidzów), a obecnie będą również potrzebować okularów do czytania. Dla nich zaleca się zastosowanie szkieł dwuogniskowych lub progresywnych. Pozwalają one zrezygnować z dwóch, osobnych par okularów (do bliży i dali) i zapewniają duży komfort na co dzień. Ogólnie mówiąc górna część szkieł przeznaczona jest do patrzenia na odległe przedmioty zaś dolna na bliskie.

Kończąc należy zaznaczyć, że nie należy odkładać w czasie momentu rozpoczęcia używania okularów. Nieprawdziwe jest popularnie głoszona teoria mówiąca, że używanie okularów pogarsza wzrok. Rzeczywistość jest zupełnie odwrotna. Nieużywanie okularów powoduje nadmierne zmęczenie oczu, a tym samym zmęczenie całego organizmu.

Czy gotowe okulary są bezpieczne dla naszych oczu? -powrót do góry-

 Od wielu lat obserwujemy rosnącą ilość punktów, które mają w swojej ofercie gotowe okulary. Ze względu na ich niską cenę cieszą się one stale dużym powodzeniem wśród klientów. Początkowo były one dostępne głównie na bazarach, zaś obecnie można je dostać bez problemu w drogeriach czy nawet aptekach. Miejsca ich dystrybucji mogłyby wskazywać, że są to w pełni bezpieczne wyroby medyczne. Jednakże rzeczywistość jest odmienna.

Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie czym powinny się charakteryzować okulary spełniające wszystkie normy wyrobu medycznego? Na początku skupmy się na materiałach z których są wykonane oprawki okularowe. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest stal szlachetna oraz tytan, jak również naturalne materiały - drewno. Częste zastosowanie znajdują również tworzywa sztuczne. Zastosowanie tych materiałów gwarantuje nam nie wchodzenie w reakcje ze skórą, a tym samym zapobiega występowaniu alergii. Z kolei w gotowych okularach najczęściej oprawka wykonana jest z najtańszych materiałów takich jak: stopy miedzi i cynku oraz niklu. Ich bezpośredni kontakt ze skórą może doprowadzić do reakcji alergicznych.

Kolejnym istotnym elementem prawidłowo wykonanych okularów powinno być uwzględnienie w nich indywidualnej korekcji okularowej. Jest ona odmienna dla każdego pacjenta i uwzględnia nie tylko same moce szkieł okularowych, lecz również rozstaw źrenic oraz kąt pantoskopowy. Ustawienie środków optycznych zgodnego z rozstawem źrenic gwarantuje prawidłowe widzenie plamkowe, które pozwala na dokładne rozpoznanie szczegółów, kształtu i barwy obserwowanych przedmiotów, czyli krótko mówiąc ostre widzenie. Ponadto okulary wykonane na podstawie recepty okularowej uwzględniają różnowzroczność (inną moc dla oka prawego i lewego) oraz astygmatyzm, jak również zapewniają odpowiednią - optyczną jakość szkieł okularowych. Dodatkowo można bez problemu zamówić szkła wzbogacone różnymi uszlachetnieniami na przykład powłokami antyrefleksyjnymi bądź zapewniające odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym - fotochromowe.

Z czym może wiązać się użytkowanie kupionych gotowych okularów? Przede wszystkim nie mamy gwarancji, że posiadają odpowiednie dla nas moce. Często są dobierane przez nas samych na zasadzie sprawdzania, w których najlepiej widzę, a w rzeczywistości mogą powiększać oglądany tekst działając na zasadzie lupy. W tym przypadku nie ma też możliwości zapewnienia widzenia obuocznego, co w konsekwencji może prowadzić do wyłączenia z procesu widzenia jednego oka. Dodatkowo przekorygowanie lub niedokorygowanie ostrości wzroku odpowiedzialne jest między innymi za łzawienie i pieczenie oczu oraz bóle i zawroty głowy.

Reasumując gotowe okulary nie mogą stanowić alternatywy dla okularów wykonywanych na indywidualne zamówienie, a jedynie rozwiązanie tymczasowe i krótkotrwałe w sytuacjach awaryjnych, gdy zapomniało się właściwych okularów. Nie można ich użytkować na stałe lecz tylko przez krótki okres czasu, gdyż mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku.

Czy Twoje dziecko ma dobrze dobrane okulary? -powrót do góry-

Wielu z nas stanęło przed koniecznością zakupu po raz pierwszy oprawek dla swojego dziecka. Nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli sami nie nosimy, ani nie nosiliśmy żadnych okularów i nie wiemy na co trzeba zwrócić uwagę. Idealnym rozwiązaniem byłyby okulary, które nasza pociecha chętnie będzie nosić oraz nie trzeba ich będzie zaraz naprawiać.

   Obecnie wchodząc do optyka będziemy mieć do wyboru przytłaczającą ilość opraw dla najmłodszych. Znajdziemy cały przekrój przez dostępne na rynku materiały oraz praktycznie rzecz biorąc przez wszystkie rodzaje konstrukcji oprawek takie jak: pełne i na żyłkę. Jednak zanim zaczniemy dopasowywać oprawki musimy sprawdzić jakie są zalecenia okulisty dla naszego dziecka. Cześć dzieci będzie musiała nosić okulary przez cały dzień, zaś dla innych zalecane będzie ich zakładanie tylko w szkole, kiedy muszą czytać z tablicy. W niektórych przypadkach można znaleźć bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące na przykład rekomendowanej wielkości i kształtu oprawki. Pamiętajmy, że owalne oprawki zapewniają większe pole widzenia.

   Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup danych oprawek upewnijmy się, że w pełni podobają się one naszemu dziecku i chętnie je będzie nosiło. W przeciwnym razie musimy liczyć się z koniecznością nabycia innych oprawek, które się będą podobać.

   Poniżej przedstawimy najważniejsze rzeczy, które trzeba brać pod uwagę zamawiając okulary dla naszych dzieci.

   Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wszystkie rodzaje szkieł będą nadawać się do wstawienia do wszystkich rodzajów oprawek. Dlatego też poprośmy o pomoc w ich doborze optyka. Jeżeli nasza pociecha będzie musiała nosić duże moce szkieł, to powinniśmy szukać mniejszych oprawek, kształtem zbliżonym do owalu. W ten sposób uda nam się w znaczący sposób zredukować grubość szkieł na ich krawędziach, a przez co okulary będą bardziej estetyczne. W takim przypadku możemy też pokusić się o rozważenie szkieł pocienianych. Pozostając w temacie wyboru optymalnych szkieł trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie ich użytkowania. Nie poleca się dla dzieci szkieł szklanych, gdyż mogą one na trwale uszkodzić wzrok w przypadku ich rozbicia, czy wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Minimum zalecanym są szkła plastikowe, zaś optymalnym rozwiązaniem są szkła wykonane z poliwęglanu lub Trivex'u. Oba te materiały cechuję się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Dodatkową ich zaletą jest mniejsza waga w porównaniu ze szkłami plastikowymi oraz ochrona przed promieniowaniem UV. W obecnych czasach dzieci dużo czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem, dlatego też warto rozważyć możliwość uszlachetnienia szkieł powłoką antyrefleksyjną, która stanowi dodatkową ochronę dla naszych oczu.

   Na koniec skupmy się na właściwym dopasowaniu oprawek dla dzieci, które powinny być nieco większe, aby uniknąć sytuacji, kiedy dziecko będzie patrzeć nie przez szkła, a ponad oprawką. Poprośmy optyka o ich właściwe dopasowanie - dogięcie, aby nie uwierały one za uszami, ani nie były zbyt ciasne na skroniach. Lepiej będą sprawdzać się oprawki, które mają zauszniki na zawiasach, które można wyginać o 270 stopni. Jest to właśnie ta część oprawek okularowych, która ulega najczęściej uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo powinniśmy uświadomić dziecku jak prawidłowo zakładać i zdejmować okulary oraz jak je przechowywać, aby zapewnić im dłuższą eksploatację.

   Zamawiając okulary dla dzieci warto zaopatrzyć się w dwie pary od razu. Często zamawiając je od razu uzyskamy korzystny rabat. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które mają dużą wadę wzroku i w przypadku uszkodzenia bądź zgubienia okularów nie mogą bez nich normalnie funkcjonować.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi?  -powrót do góry-

 Prowadzenie samochodu w słoneczne dni może stwarzać problemy dla osób, które używają okularów korekcyjnych do dali. Zapewne Wielu z Was miało nieraz problem podczas prowadzenia samochodu, gdy zostaliście oślepieni przez słońce i nie mogliście znaleźć nakładek przeciwsłonecznych na swoje okulary korekcyjne. Nie zawsze również użytkowanie soczewek kontaktowych jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcemy spędzać czas wolny na dworze. Ma to miejsce szczególnie na plaży, kiedy na nasz wzrok oddziaływuje jednocześnie woda, piach, promieniowanie słoneczne oraz wiatr. Oczy mogą swędzieć i łzawić.

Zakładanie zwykłych okularów przeciwsłonecznych na soczewki kontaktowe nie zapewnia również maksymalnej ochrony dla naszego wzroku. Łatwo można nabawić się poważnej infekcji pływając w soczewkach kontaktowych wywoływanej przez bakteria znajdujące się w wodzie.

Idealnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi wykonanymi według Twojej recepty. Obecnie istnieje możliwość zamówienia soczewek okularowych wykonanych praktycznie z każdego materiału optycznego i dla każdej wady wzroku. Rodzaj materiału tych szkieł związany jest bezpośrednie z naszymi oczekiwaniami i przyszłym przeznaczeniem okularów. Dla osób aktywnie spędzających czas wolny zalecane są szkła wykonane z poliwęglanu lub Trivex'u ze względu na ich zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będziecie mogli czytać swój ulubiony magazyn nawet będąc w basenie lub surfować na desce bez straty ostrości widzenia.

Innym rozwiązaniem są szkła fotochromatyczne - popularnie zwane fotochromiami. Są one polecane dla osób, które noszą okulary korekcyjne na co dzień, ponieważ zależnie od warunków atmosferycznych zmieniają swoje zabarwienie. W zamkniętych pomieszczeniach są one idealnie przezroczyste (Transition), zaś na dworze zmieniają się w okulary przeciwsłoneczne - zabarwiająca na brązowo lub szaro pod wpływem promieniowania UV. Można je zamówić wykonane jako szkła mineralne (szklane), jak i szkła plastikowe. Z uwagi na duży ciężar własny szkieł mineralnych oraz możliwość ich stłuczenia poleca się głównie plastikowe szkła fotochromatyczne. Dodatkowo mogą być one wykonane w wysokich indexach oraz uszlachetniane innymi dodatkami - np.: powłoką antyrefleksyjną.

Wybór opraw przeciwsłonecznych do tego rodzaju szkieł jest obecnie znacznie szerszy niż było to kilka lat temu. Obecnie można zamówić szkła przeciwsłoneczne profilowane do oprawek o dużych krzywiznach.

 

Jak dopasować okulary do Twojego stylu życia?  -powrót do góry-

 

 Wszyscy jesteśmy niepowtarzalnymi osobami, które wykonują na co dzień różne zajęcia. Nasze przyzwyczajenia oraz tryb życia warunkują różne wymagania, również te związane ze sposobem użytkowania okularów lub ich brakiem. Dobrze dobrane okulary mają nie tylko zapewniać optymalną korekcję wady wzroku oraz idealny wygląd, ale również współgrać z twoim stylem życia.

Początkowo oprawy okularowe miały za zadanie jedynie stanowić mocowanie do szkieł korekcyjnych. Jednakże obecnie oprawy okularowe stanowią modny dodatek oraz ich styl mówi wiele o ich użytkowniku i jego trybie życia.

Obecnie duża część z nas, którzy noszą okulary, spędza całe dnie w pracy w biurach przed monitorami komputerów. Wymaga to od naszych oczu, aby cały czas koncentrowały się na blisko położonym ekranie komputera, co wiąże się z ich ciągłym wysiłkiem. Ciągłe zmęczenie oczu może również stanowić przyczynę ich bólu, pieczenia oraz syndromu oka suchego. Jednakże w dość prosty sposób możemy pomóc naszym oczom, aby nie musiały być narażone na te następstwa. Z pomocą przyjdą nam szkła okularowe dodatkowo uszlachetnione powłoką antyrefleksyjną. Powoduje ona wygaszenie dodatkowych odbić od innych źródeł światła (na przykład ekranów komputerów), które powstają na powierzchni standardowej soczewki okularowej. W efekcie czego nasze oczy pozostaną mniej zmęczone.

Z kolei osoby, które spędzają większość dnia na zewnątrz będą wymagać zapewnienia innej ochrony wzroku niż osoby prowadzące biurowy tryb życia. Dla nich najlepszą ochronę wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego zapewniać będą okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. W przypadku, gdy część dnia musimy być w pomieszczeniach i na zewnątrz, to idealnym rozwiązaniem będą okulary ze szkłami fotochromowymi. Pod wpływem promieniowania UV będą one na zewnątrz zaciemniać się i działać jak okulary przeciwsłoneczne, zaś w pomieszczeniach soczewki będą przejrzyste. Idealną przejrzystość oraz szybkie odbarwianie się zapewniają soczewki fotochromowe nowej generacji wykonane z materiału Transitions®. Dodatkową ochronę dla naszych oczu może stanowić dodatkowa powłoka polaryzacyjna. Powoduje ona wygaszenie dodatkowych odbić występujących na mokrych powierzchniach, a tym samym zmniejszyć zmniejszenie oczu.

Jeżeli jesteś osobą aktywnie uprawiającą sport, to ważne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony oczu przed urazami mechanicznymi. Zależnie od ilości czasu, jaki poświęcamy na zajmowanie się sportem możemy rozważyć nabycie specjalnych okularów ochronnych. Wyposażone są one w soczewki ochronne wykonane z bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne materiałów takich jak polikarbon, czy Trivex®. Umożliwiają one również uwzględnienie w nich szkieł korekcyjnych.

Z kolei kierowcy powinni mieć na uwadze, aby nie zawężać sobie pola widzenia. Wybierając oprawki pozostaje zwrócić uwagę, aby ich konstrukcja nie zawężała widzenia poprzez zastosowane w nich szerokiego przodu i zauszników oprawy. Dla kierowców ważne jest również wyeliminowanie, poprzez zastosowanie powłok antyrefleksyjnych, odbić powstających na powierzchni soczewek okularowych. Osoby prowadzące często samochód w nocy mogą zastosować soczewki wyostrzające i rozjaśniające obraz - DriveWear® lub Blue Blocker.

Czym jest komputerowe badanie wzroku?  -powrót do góry- 

Komputery towarzysząc nam na każdym kroku w życiu codziennym znalazły również szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Hasło reklamowe „bezpłatne badanie komputerowe wzroku" wciąż przyciąga do gabinetów nowych klientów, którzy wierzą, że komputery zdiagnozują ich wadę wzroku oraz określą dokładnie moce soczewek okularowych czy kontaktowych. Niestety to powszechnie przyjęte przeświadczenie nie ma zastosowania w praktyce.

Komputerowe "badanie wzroku" nie jest wykonywane za pomocą komputera lecz za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego refraktometrem automatycznym popularnie określanym autorefraktometrem. Przeznaczony jest on do badania ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Badany pacjent proszony jest o patrzenie, każdym okiem oddzielnie, przez mały otwór w autorefraktometrze na oddalony przedmiot. Samo badanie trwa kilka sekund dla każdego oka oraz jest całkowicie bezbolesne. Polega ono na wpuszczeniu do oka zupełnie nieszkodliwej wiązki promieni podczerwonych oraz analizie ich refleksów od układu optycznego oka. Następnie procesor komputera umieszczonego w autorefraktometrze dokonuje przeliczenia zebranych w ten sposób informacji na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta.

Należy podkreślić fakt, że jest to badanie przedmiotowe - bez czynnego udziału pacjenta. Wynik badania komputerowego określa przybliżoną wartość korekcji optycznej. Dlatego na jego podstawie nie można wykonywać okularów korekcyjnych. Nie daje ono możliwości praktycznego zweryfikowania dobranej przez autorefraktometr mocy szkieł. Konieczne jest sprawdzenie jak dany pacjent widzi w dobranej w ten sposób korekcji oraz dostosowanie jej mocy w celu osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta.

Dobór właściwej korekcji okularowej wymaga czynnego udziału pacjenta w badaniu, uwzględnienia jego subiektywnych odczuć związanych z proponowaną mocą soczewek korekcyjnych. Badanie powinno mieć na celu osiągnięcie prawidłowej ostrości wzroku wraz z optymalnym komfortem widzenia.

Badanie komputerowe wzroku powinno stanowić część składową pełnego badania wzroku wykonywanego przez optometrystę lub lekarza okulistę. Jego zastosowanie przyspiesza w znaczny sposób proces określenia refrakcji wzroku. Należy pamiętać, że prawidłowo dobrana korekcja wzroku uchroni nas przed możliwymi następstwami korzystania z gotowych okularów, czy dobranych jedynie na podstawie badania komputerowego jakimi są bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu, czy nudności.


A-tech.pl Projekt i wykonanie
A-tech.pl

Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.